ana sayfa > Kartvizit > Kartvizit nedir? Nerelerde kullanilir?

Kartvizit nedir? Nerelerde kullanilir?

Cuma, 16 Ara 2011

Kartvizit ornegi

Kartvizit firma personelini firmanın dışında tanıtabilecek olan en önemli materyallerden bir tanesidir. Şirket logosu,iletişim bilgileri, personelin mevkisi ile ilgili ayrıntıları müşteriler kartvizitler  aracılığıyla çok daha rahat bir şekilde öğrenebilirler .Ayrıca kartvizit müşteriye güven ve ciddiyet duygularını aşılar özelliklere sahip olmalıdır.

Kartvizit baskıları çoğunlukla bristol kartonuna yapılmaktadır. Kartvizitlerde genellikle kullanılan Kartvizit ölçüleri 5,5 cm ile 8cm ideal ölçüler olarak belirlenmişlerdir. İş dünyasının vazgeçilmezi olan bu kartlar bristol kartonunun dışında fantezi karton ve kuşe karton çeşitlerinide müşterilerin seçimlerine bırakmışlardır.

Peki bir kartvizit nasıl hazırlanmalıdır. Kartvizitinizi tasarlarken kendi beğeninizden çok kartı verdiğiniz kişinin üzerinde bırakması muhtemel etkiyi düşünmelisiniz. Kartvizitte görsel temalar çok önemlidir. Renk seçimi, alan tercihleri, kompozisyonu, font seçimi, font yerleşimi, nizamı ve sunumu oldukça dikkat edilmesi gereken hususlardır.

İnsanlar sürekli bir koşuşturma halindeler ve dolayısıyla stresle dolu tempolu bir iş hayatı içerisinde kaybolup giderler ve herşeyin sanki onların üstüne geldiğini kendilerine tekrarlayıp dururlar. Bu sıkıntılı ruh halini düşündüğümüzde bizim kartvizitimizle herkese ulaşabilmemiz adına fonda siyah ve koyu renklerden kaçınmamız gerekiyor. Kartvizitimizin fonunda daha aydınlık gözümüzü fazla yormayan ferah ve sade amacına görede canlı, sıcak renkler kullanmak gerekmektedir. Örneğin düğün organizasyonlarını yapan bir şirketin sade veya canlı renkleri tercih ediyor olması çok daha uygun olucaktır. Renklerin insanların psikolojisinde önemli bir yer tuttuğunu unutmayalım.

Bahsettiğimiz bir kartvizitte olsa orada ne anlatmak istediğimizi karşı tarafa geçiriyor olması gerekmektedir .Eğer yazı ağırlıklı veya görsel yoğunlukta bir kartvizit kullanılacaksa bu yazıların veya görsellerin birbirleriyle ilişkilendirilmiş olması önemli hususlardan birisidir.

Kartvizitin kullanım alanlarını iyi belirlemeli ve en pozitif şekilde bize ayrılmış olan kısmı değerlendirip görsellerin ve yazıların yerleştirilmesinde belirli biz nizam çerçevesinde çalışılmalıdır. Adres bilgileri, website bilgileri ve gsm bilgileri kartvizitin alt orta kısmına düzgün bir şekilde yazılmalıdır. Kartvizit sahibinin adı ve ünvanı ise orta kısma dikkatlice yerleştirilmelidir.

Eğer kartvizitimde ekstra işçilik istiyorum diyorsanız bunun içinde seçenekler var. Örneğin Gofre(Kabartma)baskı, Varak(Altın-Gümüş yaldız) baskı, Selefon kaplama, Kabartma yazı ve vernik kullanabileceğiniz özel seçeneklerdir

Be Sociable, Share!
yorumlar kapalı.