ana sayfa > Broşür > Broşür nedir? Broşür özellikleri ve fiyat bilgileri.

Broşür nedir? Broşür özellikleri ve fiyat bilgileri.

Cuma, 18 Kas 2011

Faal bir şekilde uğraştığınız planlarınızı, projelerinizi ve ürünlerinizin tanıtımını ayrıca kurumsal kimlik alanlarında yaptığınız ve yapacağınız, sizi ve misyonunuzu anlatan basılı yayın metoduna broşür denir.

Broşürlerde kullanılan malzeme kağıt olduğundan dolayı kullanılmakta olan ebatların standart bir ölçüleri bulunmamaktadır. Kağıtlarda firenin en aza indirgenmesi broşürün maliyet hesaplaması açısından oldukça önemlidir.

Planlamış olduğumuz broşürün maliyetini beli bir oranda çıkarmak için kullanılacak bazı ana maddelerin fiyatlarını belirlemek gerekir. Örneğin bunlar;

 1. Sayfa miktarı ve ebat
 2. Kaç adet üretileceği
 3. Düşünülmekte olan kağıt cinsleri
 4. Yapılması zaruri olan ek işçilik bilgileri

Yukarıda bahsedildigi gibi basılacak broşürlerde kullanılacak olan ek işçilik özellikleri şunlardır.

 • Özel kesim
 • Selefon kaplama
 • Bölgesel parlaklık
 • Varak baskı (gümüş-altın yaldız)
 • Kırım, perforaj
 • Omega tel dikiş – Düz tel dikiş
 • Gofre (kabartma)
 • Sayfaların fihrist şekilde kesim işlemi
 • Tutkallı cilt, iplik dikişi-tel sprial

Broşürlerde kullanılan kağıdın özellikleri ve kalitesi de oldukça önemli bir etkendir. Ayrıca broşürlerde mümkün olduğunca az yazı yazılmalıdır. Slogan ve görsellik beklediğiniz etkiyi yükseltecektir. Broşürünüz eğer çok zengin bir kesime hitap etmiyor ise broşürlerin üzerinde mutlaka fiyat belirtiniz. Bu konu gereksiz telefon ve meşguliyeti engeller aynı zamanda kesin dönüşleri sağlayarak daha verimli çalışmanızı destekler. Hangi sektör veya iş kolu olursa olsun broşürlerinizde logo veya büyük isim yerine işinizin aynası olan temsili bir resim koymanız çok daha faydalı olacaktır.

Eğer uğraştığınız iş kolu gelir seviyesi yüksek ise kullanacağınız broşür aynı oranda kaliteli ve daha dikkat çekici özelliklere sahip olmalıdır. Bu tarz broşürlerin göze hitap şekli ve görselliği en üst seviyede olmalıdır. Görsel bilgiler hatasız olmalıdır ve çok parlak ve standart renklerden kaçınılmalıdır. Gelir seviyesi yüksek müşterilerden anında dönüş beklemek biraz hayalperestlik olur. Bunun için yapmış olduğunuz broşür hafızada kalıcı etki yapmaya sahip bir tasarım olmalıdır.

Broşürlerin en etkin bir şekilde dağıtımını gerçekleştirebilmek için dağıtımın yapılacağı bölgeyi, geri dönüş alabilme olasılığınızı ve takibini sağlamanız gerekmektedir. Broşürler genellikle apartman giriş kapıları, apartman içi posta kutuları, apartman dışı posta kutuları,apartman dairelere teslim, araba camları, araba silecekleri, özellikli binalar (Doğalgaz, asansör, uydu vb.) ve iş yerlerine dağıtım şeklinde gerçekleşir.

Be Sociable, Share!
yorumlar kapalı.